27.03.2016 Jaro na včelnici

Kmenová včelstva i oba oddělky mají zimu zdárně za sebou. Ve slunečném dni se před česny točí vír dlouhověkých včel a mlaďušek.

Podletí 2015 bylo suché a horké. Varoázu se dařilo plošně tlumit na nulový spad VD po třetí fumigaci. Nadprůměrně teplá zima umožňovala včeličkám časté prolety. Následoval únor s mrazem a sněhovou nadílkou. Jívy odkvetly takřka bez včel, první pyl a nektar daly špendlíky.

Na včelnici přibyl pomocník – portálový jeřáb s kočičkou 😀

03.05.2015 Včelí pastva v květnu

Včeličky létají mezi květy a úly.
Rousky z jabloní jsou světle žluté. Na česně jsou vidět sytě žluté rousky z pampelišek a křiklavě oranžové rousky, původce ale neznám. Teplota kolem 16°C.

Suchý a teplý podzim 2014 přinesl reinvazi varoázy. Velké ztráty po zimě 2015 a obava z další včelařské sezóny.
Předjaří vrátilo včelám potřebnou sílu. S rozkvětem jabloní si včelstva vyžádala rozšíření na tři nástavky. Plod i trubčina jsou zavíčkovány a úl je plný mlaďušek. Ve včelstvech klade velká včelí matka z tiché výměny.

22.03.2014 Včelí pastva v březnu

Rozkvetlá meruňka poskytuje včelám pyl i nektar. Meruňka je vzdálena od úlů jen deset metrů, tak každý květ byl navštíven včelami několikrát. Včely mají vysunuté sosáčky a na nožkách žlutošedé rousky pylu. Na svačinu se dostavili i další zástupci z třídy hmyzu: čmelák a vosička. Teplota kolem 20°C.